07.09.2015

Гра на виживання: до яких податкових змін варто готуватися бізнесу


Мінфін пропонує встановити ставку 20% для основних податків — ПДФО, податку на прибуток, ЄСВ та ПДВ, а також вигнати юросіб з спрощенки і прибрати з Податкового кодексу всі пільги.

Как пишет портал «ДЕЛО»  міністерство фінансів підготувало та презентувало на засіданні Національної ради реформ проект нового Податкового кодексу, який повинен, за словами міністра, "сприяти побудові простою, прозорою, справедливої податкової системи, що стимулює інвестиції". Крім змін ставок, Мінфін пропонує ліквідувати всі можливі пільги і залишити спрощенку виключно для дрібних торгівців і аграріїв.

ПДВ

На перший погляд ставка податку на додану вартість не змінюється, залишається 20%. Зате скасовується спецрежим для аграріїв — замість нього уряд пропонує ввести пряму бюджетну підтримку. Додаткові податкові надходження від даного зміни будуть спрямовані до спеціального фонду бюджету. Його мета — фінансування реформи охорони здоров'я.

Крім того, на 2016 рік пропонується скасувати пільгову ставку ПДВ (7%) для фармкомпаній. Тепер вони, як і все, будуть платити 20%.

Зате підвищується поріг для обов'язкової реєстрації платником податку — з 1 до 2 млн гривень, хоча при сьогоднішніх темпах інфляції і падіння курсу підвищення порогу виглядає скромно. У Мінфіні стверджують, що під цей обіг підпадають понад 80% усіх платників. Зроблено це для тих підприємців та юросіб, які змушені будуть перейти на загальну систему оподаткування.

ПДФО і ЄСВ

Ставка прибуткового податку теж підвищиться з 15% до 20% для всіх трудових доходів понад мінімальної зарплати (1378 грн). За логікою Мінфіну, податкова система повинна бути простою, а отже, трудові доходи повинні обкладатися так само, як пасивні. При цьому військовий збір на 2016 рік не скасовується.У зв'язку з відмовою від сплати співробітником 3,6% ЄСВ і розширенням податкової пільги до 1 мінімальної зарплати. за розрахунками Мінфіну ефективна ставка податку на зарплату, яка сплачується і співробітником і роботодавцем, знизиться.

Все це виправдовується стратегічною метою якось об'єднати ПДФО з єдиним соціальним внеском, знизити ставку до 20%, орієнтовно в 2018 році. Зараз Мінфін піти на це не готовий із-за дефіциту Пенсійного фонду. Чи зможуть його подолати до 2018 року — питання. Однак саме в цей період уряд покладає надії запустити пенсійну реформу.

Що стосується ЄСВ, це єдиний платіж, ставка якого знижується. Сьогодні в середньому вона становить 37,5%, а з 1 січня 2014 до неї повинен застосовуватися коефіцієнт 0,6, що фактично знижує її до 22,5%. Мінфін запропонував плоску шкалу зі ставкою 20%, тобто зниження на 2,5 в. п. для роботодавця. Для співробітника ЄСВ, ставка якого сьогодні становить 3,6%, повинна бути зовсім скасовано.

Наскільки це дозволить вивести економіку з тіні, в Мінфіні поки не можуть сказати. У базовому сценарії у перший рік роботи нового Податкового кодексу ефект від виходу бізнесу з тіні не закладається. Однак так само є сценарії, за яких 25%, 50%, 75% і 100% сірого бізнесу почне платити податки. За результатами даних сценаріїв, вже з 2016 року вплив податкової реформи на бюджет буде позитивним.

Податок на прибуток

Головна проблема бізнесу, пов'язана з податком на прибуток, це переплати за авансовими платежами, які неможливо отримати назад. Необхідність платити податок авансом змушує великий бізнес ховати прибуток за межами батьківщини, а малий бізнес — ділитися і почковаться для того, щоб не перетнути межу обороту в 10 млн гривень і не потрапляти в ряди великих платників. Міняти модель в уряді не вирішуються, мотивуючи це тим, що "естонська модель", при якій податок на прибуток сплачується після виплати дивідендів, вимагає ведення окремого обліку для "умовно розподіленого прибутку".

Мінфін придумав інший спосіб вирішити проблему переплат — підвищити податок. А за рахунок додаткових надходжень розрахуватися з переплат. Тому ставка податку на прибуток у проекті Мінфіну підвищується на 2 п. п. до 20%.

Пояснюється це тим, що ставки повинні бути однаковими як для доходів фізосіб, так і для прибутку підприємств, щоб не було спокуси щось оптимізувати.

Крім того, скасовується ставка 0% для малих "новачків" з оборотом до 3 млн. Але в якості компенсації пропонується з 2016 року ввести інвестиційний податковий кредит — дати можливість з податку на прибуток оплачувати інвестиції в основні виробничі засоби. Як це буде працювати, поки не повідомляється. Імовірно, Кабмін визначить пріоритетні галузі і напрямки, які зможуть скористатися цією можливістю.

Єдиний податок

У проекті повністю змінюється спрощена система оподаткування та принцип поділу на групи. Найголовніше — юрособи не зможуть користуватися спрощеною системою, а єдиний податок залишать тільки для мікробізнесу. Такий підхід фактично позбавляє середній і великий бізнес переваг так званого "внутрішнього офшору", яким була спрощена система.

Група А — фізособи-підприємці, які не використовують працю найманих працівників і займаються торгівлею на ринках або наданням послуг населенню. Ставка податку — до 20% м. з.п. + ЄСВ 20% м. з.п.

Група В — ФОП, які використовують до 10 найманих працівників і річний оборот до 2 млн. Ставка податку — 20% від скоригованого доходу. Щоб не підтверджувати витрати, що їх пропонується вважати непрямим методом (доходи-доходи*0,4). Тобто, по суті, 12% від обороту. При цьому в проекті закладають перехідний період, коли будуть діяти коефіцієнти 0,8 (в 2016 році, 4% від обороту), 0,7 (в 2017 році, 6% від обороту) і 0,6 (в 2018 році, 8% від обороту).

Є і другий варіант — застосовувати касові апарати і документально підтверджувати витрати.

Група З — сільськогосподарські виробники з оборотом до 2 млн грн. Ставка: 0,09 -1,35% нормативної грошової оцінки 1 га землі.

Податки на майно

Мінфін також вирішив обкласти податками комерційну нерухомість, склади, приміщення сільгоспвиробників за ставкою до 3% м. з.п. за 1 кв. м., надавши право для встановлення пільг з цього податку місцевим органам влади.

Критерії для оподаткування житлової нерухомості не змінюються, але вводиться фіксована ставка 25 тис. грн на рік для квартир із загальною площею від 300 кв. м і будинків — від 500 кв. м; для всіх інших максимальна ставка збільшується на 1 п. п. — до 3% м. з.п. за 1 кв. м. Яка ставка буде працювати, вирішують місцеві ради.

Для податку на автомобілі змінюється база — тепер обкладатися податком будуть автомобілі в залежності від вартості та класу, а не обсягу двигуна. Не пощастило власникам транспортних засобів класу "Люкс", які були проведені за останні 5 років і стоять більше 1 млн гривень.

Попередньо список марок автомобілів, які належать до класу "люкс", виглядає так: Mercedes-Benz, BMW, Lexus, Audi, Porsche, Infiniti, Land Rover, Jaguar, Bentley, Maserati, Rolls-Royce, Maybach, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini і ін.

Проте, як запевнили у Міністерстві фінансів, остаточний список марок і моделей автомобілів, володіння якими буде обкладатися податком, буде затверджений Кабінетом міністрів.

Адміністрування

У частині адміністрування податків найбільш очікувані були зміни принципів роботи СЕА ПДВ, але їх у проекті немає. Зате є пропозиція включати податкові переплати, у тому числі ті, які були отримані в результаті реорганізації або ліквідації філій. При цьому за недоплати буде посилена відповідальність платника, а за незаконні донарахування — податківців. Крім того, Мінфін обіцяє зменшити кількість обов'язкових реквізитів для податкових декларацій та спростити процедуру подання податкової звітності.

Із приємних бонусів — виключення фінансової та адміністративної відповідальності для платників, якщо вони діють у відповідності з податковими роз'ясненнями, обмеження підстав для проведення позапланових податкових перевірок, переклад заперечень до актів на рівень Мінфіну та спрощення процедури апеляції.

З неприємних — можливість для податкових (також як і для правоохоронних) органів за рішенням суду вимагати від банків інформацію про рух коштів на рахунках фізичних та юридичних осіб.

Новий Податковий кодекс Мінфін пропонує закріпити на три роки — в цей період має діяти мораторій на внесення змін. Але, як сказала Наталія Яресько, "подивимося, як ми виживемо в 2016 році".

Презентацію Наталії Яресько на Національній раді реформ можна подивитися тут.
    
  

 


Автор: Мария Стасенко редактор раздела "Экономика и финансы"

По материалам: "Дело"