Податкові зміни, які торкнулися пересічних українців і бізнес в 2014 році, - це лише перший етап перебудови системи оподаткування. Частина новацій чекає платників податків вже на самому початку 2015 року. А новий проект податкової реформи, розроблений в стінах Кабінету міністрів, рясніє масою змін, впровадження яких знадобиться щонайменше півроку. Найбільші наші претензії до того, що, незважаючи на очікувану детінізацію економіки, ставки податків аж ніяк не знижуються. І це під час глибокого падіння ВВП.


Про що буянять найбільше з приводу податкових нововведень? Це ПДВ-рахунки та податкова амністія з подальшим використанням «непрямих методів» для оподаткування фізосіб. І, звичайно, «азаровські» підходи до податкової реформи - коли на блакитному оці автори новацій вважають, що зниження ставок не призведе до зростання абсолютних сум збору податків. Автори реформи роблять вигляд, що такого зростання як явища не існує, а тому розповідають про «компенсаторних механізмах». Мовляв, ми єдиний соцвнесок зменшили - прошу погодитися з зростанням ставок податку на доходи фізосіб. Лукава це логіка. Сподіваємося, в Раді знайдуться люди, здатні це пояснити «спадкоємцям Азарова».

Але спершу про хворого - про ПДВ. Вже з січня 2015 року весь український бізнес повинен був перейти на електронне адміністрування ПДВ, тобто роботу з так званими «ПДВ-рахунками». Але в найближчі дні Рада запросто може прийняти вже зареєстрований законопроект про його перенесення на перше липня 2015 року. Або якийсь інший. У всякому разі, з ПДВ-рахунками гармидер напевно відкладається. Тим більше, що навіть голова Державної фіскальної служби (ГФС) Ігор Білоус визнав неготовність до впровадження цієї системи. А став народним депутатом відомий податковий експерт Олександр Кірш теж зареєстрував законопроект, який не дозволить ввести ПДВ-рахунки в січні 2015 року.

Ситуація для бізнесу і економіки в цілому у зв'язку з запланованими запровадження ПДВ-рахунків вкрай складна. «Бізнес стурбований відсутністю норм про податковий кредит, який виникне до 1 січня, - говорить Податковий консультант міжнародної аудиторської компанії PSP Audit Іван Шевалгин. - Адже в поточній редакції Податкового кодексу бізнес на нього просто не зможе розраховувати».

І все одно, навіть якщо впровадження ПДВ-рахунків зараз відкладуть, в майбутньому як підприємцям, які працюють з ПДВ, так і великим підприємствам потрібно готуватися надавати звітність з ПДВ виключно в електронному вигляді. Тобто облік буде здійснюватися в розрізі виданих та отриманих податкових накладних (їх паперова форма також скасовується), у тому числі залишків на спецрахунках, які дають право на виписку цих накладних.
Тяжкості переходу

Ще одне нововведення - мінімальний поріг для обов'язкової реєстрації платником ПДВ, який збільшується з 300 тис. грн. до 1 млн грн. Також вводиться поняття «мінімальної бази ПДВ». «Для товарів і послуг це ціна їх придбання, для необоротних активів - балансова (залишкова) вартість за даними бухгалтерського обліку», - пояснює юрист юридичної фірми FELIX Інна Плескач.

В той же час з 2015 року будуть скасовані пільги, які звільняли від сплати ПДВ деякі операції: з постачання відходів і брухту чорних і кольорових металів, а також макулатури; з постачання необроблених шкур та чиненої шкіри; з ввезення в Україну автомобілів «швидкої допомоги»; видавничу діяльність. Причому компанії, які займаються виданням книжок, позбавляються ще й пільги по сплаті податку на прибуток.

Сільгоспвиробники - платники фіксованого сільгоспподатку також не залишаться без сюрпризу. З 2015 року вводиться індексація нормативної грошової оцінки для визначення бази оподаткування ФСП. Наприклад, донині за основу береться нормативна оцінка землі, яка була проведена ще в 1995 році, і за кожен гектар угідь фермер платить 3-10 грн. у рік. Однак у 2015 році розмір податку зросте приблизно в два-три рази.

Підросте і ставка акцизного податку на алкоголь (спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегону виноградного вина, коньяки та бренді). Ставка акцизу зросте з 56,42 грн. до 59,96 грн./л, і такий її розмір буде діяти до кінця 2015 року.

Ну і щоб фінансувати модернізацію енергетики - акциз на електрику. Так-так, ще один податок, всупереч деклараціям про скорочення їх числа. Скажемо прямо: це погана ідея, фактично цей податок будуть платити всі, його введення призведе до додаткових десятим відсотка індексу споживчих цін. Залишається розраховувати, що акциз цей проіснує недовго.
Чорт з табакерки

У вересні 2014 року депутати попереднього скликання парламенту відмовилися включити до порядку денного бюджетно-податковий пакет Кабміну (див. «Гроші» від 25 вересня 2014 року). Однак уряд витримало двомісячну паузу і підготував чергову порцію змін в Податковий кодекс. Причому новий законопроект дуже сильно перегукується з тим, що був поданий у Верховну Раду восени (№ 5079). Хоча є і суттєві відмінності.

Як і раніше, Кабмін має намір скоротити кількість податків з 22 до 9. Будуть ліквідовані збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, збір за користування радіочастотним ресурсом україни, збір за спеціальне використання води, туристичний збір. Хоча багато податки очікує злиття і укрупнення. Тому їх ліквідацію можна вважати лише формальною.

Малому бізнесу обіцяють свободу від перевірок на два роки, зниження ставок єдиного податку. Але без уваги підприємці все одно не залишаться: «Більш широко будуть застосовуватися електронні перевірки, - попереджає Інна Плескач. - Під їх дію потраплять майже всі платники податків - мікро, малий і середній бізнес».
Чисто фізично

До доходів фізичних осіб знову буде застосовуватися прогресивна шкала. Якщо місячний дохід не перевищує 12,5 тис. грн. - ставка прибуткового податку складе 15%, від 12,5 до 42 тис. грн. - 17% (на суму перевищення), понад 83 тис. грн. - 25% (також на суму перевищення). Повернуть прогресивну шкалу і пасивних доходів (хоча з серпня 2014 року від неї відмовилися). В даному випадку ставки оподаткування складуть 15, 17, 20 і 25% для доходів у формі відсотків, інвестприбутку, роялті, сума яких коливається від 150 до 996 тис. грн. у рік. Кажуть, що це «плата» за зменшення єдиного соціального внеску (ЄСВ). Проблема, однак, у тому, що ЄСВ збираються знижувати поетапно, а прибутковий введуть відразу.

Чиновники вирішили активніше брати податки з забезпечених, на їхню думку, пенсіонерів. Якщо сьогодні для пенсій, сума яких перевищує 10 тис. грн. в місяць, передбачена ставка прибуткового податку в 15%, то тепер депутати пропонують знизити податковий поріг до пенсій, розмір яких більше трьох мінімальних зарплат (близько 3770 грн.).

Згідно з планами уряду, до 1 жовтня 2015 року платники податків повинні будуть задекларувати все, що було нажито непосильною працею» і навіть незаконним шляхом. Тобто засвітити будь-які активи як в грошовій, так і майновій формі. Причому джерело походження заощаджень вказувати нібито не доведеться, а сама декларація буде разовою.

«Але задекларувати можна лише ті кошти, які лежать на рахунку у банку. Якщо гроші «під матрацом», то в декларації їх внести не можна. Для цього доведеться розмістити їх на банківському рахунку», - пояснює член парламентського комітету з податкової і митної політики Оксана Продан.

Навіщо це потрібно? Все просто: щоб податківці змогли підраховувати, за коштами живе людина чи ні. З контролем витрат, до речі, пов'язано ще одне нововведення: плани ввести податок на перевищення витрат над доходами в розмірі 30%.

Наприклад, при річному доході в 80 тис. грн. платник податку робить покупку на 150 тис. грн. (припустимо, автомобіль). Якщо людина не зможе підтвердити джерело походження різниці (70 тис. грн.), йому доведеться сплатити з неї 30% податку. Відслідковувати ці витрати фіскали зможуть досить просто, так як всі покупки на суму більше 10 мінімальних заробітних плат (близько 12,8 тис. грн.) можна буде оплатити лише безготівковим розрахунком.

«Зрадіють» і власники нерухомості: податок на «квадратні метри» втратить пільги. Якщо зараз господарі квартир платять за площу житла від 120 кв. м, а будинків - від 240 кв. м, то в 2015 році депутати планують стягувати податок з будь-якого метражу. А також ввести податок на комерційну нерухомість, верхню планку якого хочуть встановити на рівні 2% мінімальної зарплати (близько 25 грн.) за кожен квадратний метр площі.

Дія військового податку очікувано планують продовжити до кінця 2016 року. Його ставка зросте з 1,5 до 2%. Крім того, проект змін до ПКУ передбачає підвищення в чотири рази до 2% ставки збору в Пенсійний фонд з операцій купівлі іноземної валюти фізособами і скасування цього збору для юросіб.
Зберігаємо спокій

Поспіх, з яким новий уряд хоче «протягнути» податкову реформу, цілком зрозуміла: кінець року на носі, а бюджету немає. Для його доопрацювання необхідно розуміти, з якими податками буде жити Україна.

Тим не менш, бити в тривожний гонг поки ще рано. Навіть якщо парламент квапливо проголосує за ініціативи Кабміну, багато зміни набудуть чинності не раніше 2-го півріччя 2015 року. До того ж залишається багато питань, а саме про впровадження ПДВ-рахунків, про уніфікацію фінансового і податкового обліку, про долю «спрощенки» і єдиного соцвнеску і про ефективність адміністрування податків в цілому.

І поки на них не буде дана відповідь у тому чи іншому законопроекті, на масштабні зміни в податковій системі розраховувати не варто.


Основні напрямки податкової реформи в 2015 році

Норма/положення/ініціатива

Набуття чинності

Скорочення кількості податків з 22 до 9

2015*

 

 

Податок на додану вартість

 

Перехід на електронне адміністрування ПДВ і запровадження ПДВ-рахунків

січень або липень 2015

Скасування ПДВ-накладних на паперових носіях

січень або липень 2015

Поріг для обов'язкової реєстрації платником ПДВ зросте з 300 тис. грн. до 1 млн грн.

січень 2015

Скасування цілого переліку пільг з ПДВ

січень 2015
   

Для малого та середнього бізнесу

 

Впровадження механізму електронних перевірок для малого і середнього бізнесу

2015 год

Дворічні канікули на перевірки малого бізнесу

2015 год

Скорочення розмірів єдиного податку

2015

Запровадження касових апаратів для спрощенців другої та третьої груп

после принятия соответствующего законопроекта

 

 

Податок на доходи фізосіб

 

Впровадження прогресивної шкали оподаткування доходів фізосіб (у т. ч. пасивних)

після прийняття відповідного законопроекту

Разове декларування прихованих доходів, в т. ч. одержаних незаконним шляхом

після прийняття відповідного законопроекту

Збільшення податкової соціальної пільги вдвічі - до розміру прожиткового мінімуму

січень 2015

Оподаткування будь-якої нерухомості, незалежно від площі (також і на комерційній)

після прийняття відповідного законопроекту

Запровадження 30-%-го податку на істотне перевищення витрат фізособи над його доходами

після прийняття відповідного законопроекту

Пролонгація військового податку і збільшення його ставки з 1,5 до 2%

до 2016 року

Пенсійний збір з операцій з купівлі готівкової валюти фізособами зросте в 4 рази (до 2%)

після прийняття відповідного законопроекту

Акцизи

 

Акциз на електроенергію (3,2% вартості)

після прийняття відповідного законопроекту

Повернення акцизу на переобладнання транспортних засобів

після прийняття відповідного законопроекту

Для агробізнесу

 

Відмова від фіксованого сільгоспподатку

після прийняття відповідного законопроекту

ндексація нормативної грошової оцінки для визначення бази фіксованого сільгоспподатку

січень 2015

 

Автори: Павел Харламов

Dengi.ua