Згідно зі змінами внесеним до пунктів 201.1 та 201.10 Податкового кодексу України («ПКУ»), які вступили в дію з 1 січня 2015 року, платники ПДВ зобов'язані надавати покупцям податкову накладну («НН») з ПДВ, складену в електронній формі та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних («ЄРПН»).

Також, з 1 січня 2015 року почав дію оновлений п.198.6 ПКУ, де зазначено, що в податковий кредит з ПДВ не включають суми ПДВ, сплаченого або нарахованого у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені ПН, зареєстрованими в ЄРПН.

Більше того, п. 2 викладеного в новій редакції Порядку заповнення ПН * також підтверджує необхідність складання ПН в електронній формі та їх реєстрації в ЄРПН. А звільнення від реєстрації в ЄРПН передбачено тільки для тих ПН, які були складені до 1 січня 2015 року (п.7 зазначеного Порядку).

Разом з тим, згідно доповненому п.11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ обов'язкова реєстрація всіх ПН та розрахунків коригувань («РК») в ЄРПН вводиться тільки з 1 лютого 2015 року. Така реєстрація повинна буде проводитися незалежно від розміру ПДВ, що міститься в податковій накладній, у той час як станом на 31 грудня 2014 така реєстрація була обов'язковою тільки тих ПН, в яких сума ПДВ перевищувала 10 тис.грн.

У зв'язку з тим, що законодавчі норми суперечать один одному, цілком правомірно виникають питання щодо необхідності в січні 2015:

· Складати електронні ПН та РК;

· Обов'язково реєструвати всі без винятку ПН та РК в ЄРПН, в тому числі й ті ПН, де сума ПДВ не перевищує 10 тис. Грн.

Станом на сьогоднішній день дані питання є законодавчо неврегульованими. Тому до отримання офіційних роз'яснень податкових органів, обгрунтованою є консервативна позиція щодо форми складання та реєстрації ПН та РК. А саме:

· Оформлення та вимога від постачальників електронних НН вже з 1 січня 2015 року;

· Перевірка реєстрації всіх НН в ЄРПН.

У роз'ясненнях опублікованих на офіційному сайті ДФСУ, податкові органи також підтверджують необхідність реєстрації в ЄРПН всіх НН починаючи з 1 січня 2015 року. Термін такої реєстрації залишається незмінним і становить 15 днів з дати складання ПН. **

* Порядок заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України в редакції від 14.11.2014 р 1129