Державна фіскальна служба пішла назустріч бізнесу і погодилася на відстрочку введення системи електронного адміністрування ПДВ до весни. Перехід був запланований на 1 січня 2015 р. «Швидше за все, будемо пропонувати перенесення термінів електронного адміністрування. Ми просто фізично не встигаємо. На березень або квітень 2015 р.», - розповів учора глава ГФС Ігор Білоус. Правда, з усіх скарг бізнесу та громадських організацій на нову систему податківці погодилися обговорити лише частина.

Відкрите питання

Насамперед бізнес не розуміє порядку, за яким держава буде погашати заборгованість перед компаніями з відшкодування ПДВ, і побоюється, що ці кошти так і не отримає, пояснює партнер International Tax Associates Рустам Вахітов. Фактично, запуск системи в існуючому форматі загрожує зависанням значної суми заборгованості з ПДВ, яка залишилася невідшкодованою на початок 2015 р., оскільки терміни та порядок її погашення в законі не прописані. За даними ГФС, на сьогоднішній день ця сума досягла 48 млрд грн.

Податківці погодилися піти в цьому питанні назустріч бізнесу. «Ми переглянемо негативні значення і будемо включати їх в систему», - пообіцяв Білоус. Однак поки ГФС не визначилася, чи будуть включені в цю систему від'ємні значення сум ПДВ, заявлених до січня 2015 р., або лише якась їх частина. «Наскільки ми відразу включимо - 50 %, 70 % або 100 %, - будемо ще обговорювати», - зазначив глава ГФС.

Протилежний курс

Разом з тим ГФС відмовилася йти на компроміс щодо низки інших проблем. Наприклад, у питанні самих ПДВ-рахунків. Зараз підприємства сплачують ПДВ за підсумками звітного періоду - місяця або кварталу. А з нового року компанія-продавець повинна авансом зараховувати суму своїх зобов'язань з ПДВ на спеціальний рахунок, щоб видати своїм покупцям зареєстровані податкові накладні. За оцінками експерта «Реанімаційного пакету реформ» Іллі Несходовского, авансовий порядок виплати ПДВ призведе до вимивання 8-15 % оборотних коштів компаній-платників. Це загрожує або скороченням діяльності, збільшенням витрат і банкрутством окремих підприємств, або їх переходом в тіньову економіку. Наприклад, за словами Несходовского, постраждають великі оптові торгові компанії, які існують за рахунок обороту і мають низьку рентабельність. «Маючи маржу в 5 %, вони, втративши 8-15 % оборотних коштів, фактично стануть банкрутами», - упевнений експерт. Також постраждає малий і середній бізнес.

Крім того, бізнес засуджує власне ідею ПДВ-рахунків, які підприємства повинні будуть відкривати не в комерційних банках, а в Держказначействі. Як вважає партнер «Кесарів Консалтинг» і заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов, це позбавить банки значних коштів на коррахунках, що загострить проблему нестачі ліквідності. За його оцінками, 157 млрд грн, які лежать на поточних рахунках підприємств у банках, на ПДВ припадає близько 20 млрд грн. Таким чином, з 1 січня одномоментно з корпоративних рахунків буде списано 20 млрд грн. Для порівняння - сума поточних залишків на банківських коррахунках в НБУ становить близько 40 млрд грн. Щоб не позбавляти банки такої значної суми відразу, потрібно дозволити відкривати ПДВ-рахунки в банках 1-3-ї груп за величиною активів, вважає Соколов. Також потрібно дозволити, щоб грошові кошти вільно перераховувалися між ПДВ-рахунками одного платника податків у різних банках.

Ручний режим

Податківці та бізнес розійшлися в думках і щодо повернення ПДВ. Наказом від 14 листопада Міністерство фінансів зменшило з восьми до п'яти кількість критеріїв, відповідність яким дає право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Міністерство зберегло три діючих критерію і запровадив два нових. Ці нові вимоги припускають наявність у платника податків необоротних активів, залишкова балансова вартість яких втричі перевищує заявлену до відшкодування суму ПДВ, а також здійснення інвестицій в необоротні активи у розмірі не менш ніж 3 млн грн за останні 12 місяців. Але, на думку Несходовского, за цим умовам автоматичне відшкодування ПДВ недоступне для значної частини експортерів. Жертвами нових правил стають компанії-трейдери, які не виробляють продукцію, а скуповують і експортують її. Зокрема, це вдарить по аграріям, які, наприклад, купують зерно у фермерів і потім продають його за кордон.

Але в ГФС не хочуть змінювати критерії. «Ми все одно для тих, хто не підпадає під «автомат», будемо робити перевірку для повернення», - зазначив Білоус. Таким чином, податківці продовжать у багатьох випадках приймати рішення про компенсацію ПДВ у ручному режимі.

"Капитал"